ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity Dz. U. z 2024 roku poz. 323 ze zm.)
  • rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 06 lipca 2023 roku w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz.U. z 2023 roku poz. 1340)
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 sierpnia 2024 roku w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2024r., poz. 1238)
  • 26 ustawy z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (tekst jednolity Dz.U. z 2024 roku poz. 167 ze zm.)

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie, która ukończyła 75 lat;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje :

  • osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
  • osobom, jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
  • osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych osobie, której przyznano dodatek pielęgnacyjny za okres, za który wypłacono zasiłek pielęgnacyjny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub inny organ emerytalny lub rentowy, który przyznał dodatek pielęgnacyjny, wypłaca emeryturę lub rentę pomniejszoną o kwotę odpowiadającą wysokości wypłaconego za ten okres zasiłku pielęgnacyjnego i przekazuje tę kwotę na rachunek bankowy organu właściwego.

Nowe przepisy dotyczące ważności orzeczeń o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności

Wydłużanie uprawnień następować będzie z urzędu osobom, które złożą wniosek w PCPR o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności poprzedniego orzeczenia  !!!

 

W CELU PRZEDŁUŻENIA UPRAWNIEŃ DO ŚWIADCZEŃ UZALEŻNIONYCH OD NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI, NALEŻY:

  • w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności złożyć wniosek w celu wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności W OKRESIE WAŻNOŚCI DOTYCHCZASOWEGO ORZECZENIA,

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie informuje, że dnia 3 sierpnia 2024 r.  weszły w życie nowe przepisy ustawy z dnia 24 lipca 2024 roku o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, zmieniona ustawą z dnia 25 września 2024 roku, która weszła w życie 8 października 2024 roku – w zakresie ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności.

Nowe rozwiązania umożliwiają zachowanie statusu osoby niepełnosprawnej przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia.

Istotne jest jednak, żeby złożyć wniosek o wydanie nowego orzeczenia w odpowiednim terminie.
Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności:

to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność,

– orzeczenia o niepełnosprawności zachowują ważność  po spełnieniu powyższych warunków, nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności (dotyczy osób, które ukończyły 16 rok życia przed dniem 1 października 2024 roku).

Podstawa prawna:

– ustawa z dnia 24 lipca 2024r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. (Dz.U. 2024 r., poz. 1165)

– ustawa z dnia 25 września 2024r. O zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1494)

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z w/w ustawą wprowadzono terminy składania wniosków o wydanie nowego orzeczenia.

Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony:

– może wystąpić do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia.

Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności:

– może wystąpić do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności.

W przypadku zmiany stanu zdrowia:

– osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności może w okresie ważności tego orzeczenia wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.

Podstawa prawna– ustawa z dnia 24 lipca 2024r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. (Dz.U. 2024 poz. 1165)

WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO Z ZAŁĄCZNIKAMI